En önemli projelerden birini Bimser Çözüm ile gerçekleştirdik

 • Şirket Profili

  Ege Kimya Sektör: Kimya Lokasyon: Sakarya

  Müşteri Görüşü

  ISO ve TS standartlarına tam anlamıyla cevap verebilen entegre bir yapıya sahip olan QDMS yazılımı ile otomatize bir yapıya geçtik. Veri paylaşımını güvenle yönetiyoruz.

  Author's imageNurhan ŞamdancıYönetim Sistemleri Müdürü
 • Faaliyet Alanı

  Ege Kimya; 60 yılı aşkın deneyimi ve geniş ürün yelpazesiyle, içerisinde deterjan, seramik, kauçuk, otomobil lastiği, tarım, yapı, boyanın yer aldığı 10’dan fazla sektörün ara malı tedarikçisidir. Müşteri odaklı yönetim felsefesi ile dünya şirketlerinin tercihi durumundadır. Uluslararası firmalarla kurulan ortaklıklar, yapılan üretim anlaşmaları, geliştirilen ürünler ve yeni pazarlara açılma faaliyetleri sayesinde artan üretim kapasitesi, beraberinde mükemmelleşen kalite anlayışı, Ege Kimya’nın Türkiye’nin en önemli organize kimya tesisi olma yönündeki hedefine ulaşmak için gösterdiği çabaların bir bütünüdür.

  Ege Kimya sürekli kıldığı teknoloji yatırımlarıyla, müşterilerinin ve iş ortaklarının artan beklentilerine çözümler sunmaktadır. Adapazarı’ndaki 120 bin metrekarelik arazisinde hayata geçirdiği organize kimya tesisiyle faaliyet alanlarını genişleten Ege Kimya, bilgi birikimi ve deneyimlerini uluslararası işbirlikleri ile geliştirmektedir. Bütün bu faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi ve geliştirilmesi için gerekli kurumsal yapılanmalar sonuçlandırılmış, bu sayede müşterilere sunulan hizmetlerin kalitesi arttırılmıştır.

  Farklı alanlarda uzmanlaşmış teknik kadrosu, konusunda eğitimli çalışanları, doktoralı araştırmacılardan oluşan Ar-Ge ekibi ve üst düzey yöneticileri ile bir takım olarak 435 çalışanı ile Ege Kimya, lider konumunu sürekli kılmakta ve geliştirmektedir.

  Ege Kimya; Evonik-Degussa, Albemarle, Reichhold gibi dünyanın önde gelen kimya kuruluşları ile üretim konularında işbirliği içerisindedir.

  Ege Kimya’nın Adapazarı tesisleri İstanbul il merkezine 130 km uzaklıkta olup, ana limanlara yakın ve TEM otoyoluna 2 km uzaklıktadır

  60’a yakın ülkeye ihracaat yapan firmamız yaklaşık 400 çalışanı ile sektörün en büyük Kimya Sanayi tesisidir.

  Problem

  Yönetim, Satış, Satın Alma, İnsan Kaynakları, Finansman, Lojistik, Planlamanın bulunduğu merkezi Kağıthane/İstanbul‘da ve tüm ürünlerinin üretimlerini gerçekleştirildiği fabrikası Sakarya’da kurulu olan EGE KİMYA; sürekli büyüme ve gelişmeye bağlı yeni ihtiyaçların belirmesi, mevcut olan ve dökümantasyon sistemimizin izlenebilirliğinin gittikçe kaybolması, lokasyonlar arası koordinasyon kopuklukları, zaman kayıpları, veri kayıpları, müşteri denetimleri ve rutin belge denetimlerinde dökümanların ve kayıtların klasörlerde ve farklı birimlerde olması nedeniyle kolaylıkla sunulamaması, veri paylaşımının güvenliğinin yeterli olmaması gibi yaşadığımız ana problemler bizleri bu konularda tek bir çatı altında toplayabilecek bir program arayışına yönlendirdi.

  Öncelikle; kişilere bağlı kalmayan ve entegre bir yapı içerisinde en uyumlu çözümü bulabileceğimiz bir firma ile yolumuzu kesiştirmeyi hedefledik.

  Çözüm ortağı araştırmalarımızda listelediğimiz her problem için yaptığımız kıyaslama çalışmalarında ulaştığımız cevaplar ve uygulama örnekleri Bimser Çözüm yazılımı karar mekanizmamız için en üst sıraya getirdi.

  Çözüm

  Sektöründe deneyimli profesyonel çalışan kadrosu, sürdürülebilir bir program oluşu, çözüm ve müşteri memnuniyeti odaklı bakış açısı, satış sonrası teknik destek merkezinin olması, geniş iş ortak listesi ve en önemlisi denetim firmamızın da QDMS yazılımı kullanıyor olması firmamızın Bimser Çözüm’ün QDMS Entegre Yönetim Sistemi Yazılımını tercih etmemize etken olmuştur.

  EGE KİMYA – EGESİL KİMYA QDMS yolculuğu;

  QDMS Yazılımını 2013 yılının sonlarında alan firmamız çeşitli sebeplerle projenin startını 2014 yılının Eylül ayında vermiştir. Bu süreçte EGE KİMYA ve EGESİL KİMYA olarak fiziki olarak dökümantasyon sisteminin ayrılması , dökümanların güncel hale getirilmesi , değişen organizasyon yapılarına göre kalite sistem dökümanlarının sisteme aktarılmadan önce revizyon ve iptallerinin yapılması sağlanmıştır. Eylül 2015 itibarı ile 13 modül olarak alınan yazılımda dökümanların her iki firmamız için ayrıştırılarak yüklenmesi devam ederken , diğer yandan modüllerden en kritik olanları Dış Müşteri Şikayetleri , Düzeltici ve Önleyici Faaliyetler , Denetim , Eğitim , Cihaz Yönetimi ve Aksiyon modülleri Ocak 2015 itibarı ile devreye alınmış ve QDMS uç kullanıcıları tarafından verilen eğitimler ışığında kullanılmaya başlanmıştır.

  QDMS yazılımının firmamıza adaptasyonu hızlı bir şekilde devam ederken bu çalışma paralelinde müşteri denetimleri , işbirliği yaptığımız firmaların denetimleri ve en son Belgelendirme Gözetimleri ve Belge Kapsamı genişletme denetimlerini de yazılım üzerinden başarıyla geçirmiş bulunmaktayız. Süreçlerimizdeki QDMS uç kullanıcılarının program ile ilgili eğitimleri gruplar olarak Bimser Çözüm firması dışında kalite ekibimiz tarafından ayrı ayrı verilmekte olup kullanıcı ağı her gün arttırılmaktadır.

  Projemizin geldiği nokta ; kalan modüllerinde ilgili birimler tarafından aktif olarak kullanılmasını sağlayarak 2015 yılı sonunda Bimser Çözüm ile sistemimizi farklı modüllerle iyileştirme ve sürekli geliştirmenin çalışmalarını planlayarak uygulamaya almak olacaktır.

  Tecrübeler

  En önemli hedefimiz olan zaman ve kağıt tasarrufunu QDMS sayesinde sağlamış olduk!

  Farklılıkları daha net açıklayabilmek adına; ISO ve TS standartlarına tam anlamıyla cevap verebilen entegre bir yapıya sahip olan QDMS yazılımı ile otomatize bir yapıya geçtik. Veri paylaşımını güvenle yönetiyoruz. İzlenebilirlik tam anlamıyla sağlanmış durumda , mail sistemimize bağlı bildirim ve aksiyon açma eylemleri sayesinde verilen hedeflerle sistem kendi akışında çalışmaktadır. Bölümler arası iletişimi arttırdık. En önemli hedefimiz olan zaman ve kağıt tasarrufunu QDMS sayesinde sağlamış olduk. Onay matrisi sayesinde onaylanan dokümantasyonlarımızın hızlı ve güvenilir bir biçimde , en güncel haliyle , herkesin yetkileri dahilinde kolaylıkla ulaşabileceği yapıya getirdik. Kullanım kolaylığı sayesinde programa farkındalık ve katılımı tam anlamıyla sağladık.Veri kaybı riskimiz kalmadı.Kurumsal bir hafıza oluşturmaya başladık. Sistemden geniş bir raporlama imkanı sağlıyoruz.Kişilere bağlı kalmayan bir sistem kurgulayan QDMS sayesinde Yönetim Sistemlerimizin sürdürülebilirliğinin ilk etabını oluşturduk. Firmamıza özgü yapılacak değişikliklerde ve olası yaşadığımız problemlerde Bimser Çözüm’ün güçlü destek ekibi ile iyi bir sinerji yakaladık. Proje aşamalarımızda hiçbir konuda yalnız kalmadık.

  En önemli projelerden birini Bimser Çözüm ile gerçekleştirdik.

  Eylül 2015 tarihinde program alt yapı çalışmalarına başladık. Bütün tanımlamalar ve konfigürasyon yapısı , parametreler , eğitimler tamamlandı . Ocak 2015 itibarı ile kritik modüller kullanılmaya başlandı. Hedeflenen ana denetimler (belge denetimleri) Mayıs.2015’te program üzerinden tamamlandı. Çevre ve ISIG modülleri ile birlikte süreci 2015 sonunda bitirmiş olacağız.

  Bimser Çözüm destek ve yardımlarına her zaman ihtiyaç duyduk ve her seferinde gerek web üzerinden QDMS destek ekibine , gerek telefon ile , gerek müşteri temsilcimize kolaylıkla ulaşarak sorunumuza çözüm , bilmediğimiz bir konuya da yanıt alabildik. Yardımlarından ve özverili desteklerinden dolayı tüm ekibe teşekkür ederiz.

  Öncelikle çözüm ortağımız olan Bimser Çözüm firmasına iş süreçlerimizi etkin ve verimli bir şekilde yönetmemizi sağladığı için teşekkür ediyoruz.

  EGE KİMYA ve EGESİL KİMYA firmalarımızın QDMS yolculuğunda bizleri yalnız bırakmadınız ve devam eden modül implementasyon süreçlerimizde de birlikte yürüyeceğimize inancımız tamdır.

  Bu yıl 60.yılını kutlayan firmamızda önemli gelişmeler ve stratejik uygulamalar kapsamında en önemli projelerden birini Bimser Çözüm ile gerçekleştirdik.

  Yeni İş Birlikleri

  QDMS ürününden sonra aynı araştırmalar ve düşüncelerimizle firmamıza Bimser Çözüm ürünü olan BOYSWEB Kurumsal Varlık Programı ürününü de dahil ettik. Proje devam etmektedir. Pilot bir fabrikamızda yazılım kurgulanmış olup başarı ile uygulanmakta ve tüm tesisimize belirlenen proje tamamlanma sürecinde aktif hale getirilecektir.